Kategorijos

Baseino vandens dezinfekcija

Dezinfekcinių priemonių naudojimo metodai

Dezinfekcinės priemonės turi būti vertinamos kaip baseinų ir Spa vandens dezinfekuotojai. Kaip buvo paminėta anksčiau, netinkamai dezinfekcinėmis priemonėmis apdorotas vanduo, gali sukelti grėsmę besimaudantiems. Be to, blogai dezinfekuotas vanduo tampa dvokiantis, vizualiai atstumiantis ir pavojingai drumstas. Kiekvienas nusipelno turėti galimybę mėgautis švariu, sveiku baseino ar Spa vandeniu.

Baseinų savininkai ar prižiūrėtojai turi įsipareigojimus ir atsakomybę visuomet palaikyti saugią ir higienišką vandens aplinką.

Šioje dalyje mes didelį dėmesį skiriame chlorui kaip pagrindinei dezinfekcijos priemonei, dėl šios medžiagos pasaulinio pripažinimo ir kainos-veiksmingumo santykio. Tačiau rinkoje taip pat galima rasti ir alternatyvių dezinfekcijos priemonių; čia mes apžvelgsime tik keletą alternatyvų.

Chloras

Chloras yra plačiausiai naudojamas chemikalas, kuris yra nebrangus ir iš karto gali būti naudojamas kaip priemonė (arba dezinfekuotojas) baseino vandens dezinfekcijai. Yra keletas chloro formų, kurios yra tinkamos baseino ir Spa vandens dezinfekcijai ir priežiūrai:

  • Chloro dujos (99 procentai chloro, pH < 1.0). Stipriausia chloro forma, tačiau ji gana retai yra naudojama dėl savo pavojingumo, pritaikymo ir sudėtingų licencinių ir saugos reikalavimų. Tai pati pavojingiausia chloro forma, todėl reikia imtis visų atsargumo priemonių naudojant šią chloro formą.
  • Tri-chloras (90 procentų chloro, pH 2.9). Paprastai parduodamas Ø 25 mm ir Ø 75 mm  tabletės formoje ir naudojamas per vandens padavimo  (persipylimo) sistemas, gali būti įdedamas į plūdes ar skimerį. Tri-chloras yra plačiai naudojamas tiek privačiuose, tiek komerciniuose baseinuose, nes šios priemonės efektyvumas atitinka kainą, ją lengva naudoti ir ji yra atspari suyrimui sąlytyje su saulės šviesa. Tai antra stipriausia chloro forma, kuri, jei tinkamai naudojama, yra laikoma saugiausia ir ilgiausią naudojimo laiką turinti chloro priemonė. Ši priemonė yra stabilizuojama panaudojant cianuro rūgštį. Tri-chloras taip pat gali būti randamas granulių pavidalu, tačiau tokia trichloro forma yra labai brangi ir paprastai naudojama tik kovojant su sunkiai įveikiamais dumbliais.
  • Di-chloras (55-68 procentai chloro ir pH lygis nuo 6.5 iki 6.8). Di-chloras yra stabilus dėl cianuro rūgšties, tačiau šios priemonės pH yra labiau neutralus dėl natrio pagrindo. Di-chloras yra granulių pavidalo junginys, kuris yra paskleidžiamas baseino vandens paviršiuje. Ši priemonė yra plačiai rekomenduojama naudoti viniliniuose ir dirbtinio pluošto baseinuose dėl savo greitai ištirpstančios sąvybės. Be to, jis gali būti naudojamas kaip šoko priemonė vandens oksidavimui, o taip pat jis gali pakelti cianuro rūgšties lygį iki priimtino lygio.
  • Kalcio hipochloritas (55-73 procentai chloro, pH 11.7). Nestabili granulių pavidalo chloro forma, kuri yra plačiai naudojama kaip šoko priemonė, skirta baseinams. Kalcio hipochloritas turi labai aukštą pH lygį ir todėl retai yra naudojamas kaip pagrindinė dezinfekcijos priemonė dideliuose komerciniuose objektuose, kuriuose susiduriama su cianurinių sankaupų problema. Tokiais atvejais ši priemonė yra paruošiama tablečių forma ir naudojama tik kartu su Cal-Hypo padavimo sistema.
  • Ličio hipochloritas (27-39 procentai chloro, pH 10.7). Tai dar viena granulių pavidalo chloro priemonė, kuri yra kartais naudojama antžeminiuose baseinuose ir baseinuose iš vinilo bei dirbtinio pluošto. Ličio hipochloritas yra silpnesnis nei Di-chloras, bei taip pat yra nestabilus kaip kalcio hipohloritas.
  • Natrio hipochloritas (10-15 procentų chloro, pH 13) skystas chloras. Nors tai patogi skysta chloro priemonė, visgi yra gana silpna chloro forma, ji yra plačiai naudojama kaip šoko priemonė, o kai kur ir kaip pagrindinė vandens dezinfekcijos priemonė. Kadangi skystas chloras yra nestabilus, turi trumpą veikimo laikotarpį, tai ilgesnis šios chloro formos naudojimas tampa gana sudėtingu. Skystas chloras labai greitai suyra ir tampa neefektyviu vandenyje.

Bromas ir kitos alternatyvos chlorui

Bromas yra alternatyva chlorui, tačiau savo sudėtyje jis visgi turi šiek tiek chloro, kuris yra naudojamas aktyvuoti bromo molekules. Tai yra labai efektyvi dezinfekcijos priemonė, tačiau ši priemonė turi būti saugoma nuo tiesioginių saulės spindulių. Kadangi ši priemonė efektyviau veikia šiltame vandenyje, bromas paprastai yra naudojamas kaip dezinfekcinė priemonė vidaus baseinuose ir Spa. Labai svarbu yra prisiminti, jog bromas yra efektyvesnis tuomet, kai yra reguliariai naudojamas kartu su bechloriu šoko pagrindo oksiduotoju bromo granulėmis, arba aktyviu deguonimi.

Kitos alternatyvos, kurios veikia kaip dezinfekcinės priemonės, yra vario pagrindo ir sidabro pagrindo produktai, kurie paprastai yra ištirpinami tam tikro tipo kontrolinėje priemonėje. Laikantis sveikatos departamentų reikalavimų, šie produktai efektyviai veikia kaip vandens dezinfekcijos ir dumblių prevencijos priemonės. Tačiau viešuosiose ir komerciniuose baseinuose, pagal galiojančias direktyvas, šiandiena pilnai negalima atsisakyti ir pakeisti chloro pagrindo dezinfekcinių priemonių.  Šios priemonės turi būti naudojamos kartu su chloro priemonėmis, išlaikant minimalų 0.3-0.5 mg/l (ppm) chloro lygį.

Yra keletas alternatyvų, kurias galima pilnai naudoti vietoje chloro ar bromo, tačiau šios alternatyvos paprastai yra brangios, jas sudėtinga naudoti ir jos nėra tokios efektyvios kaip chloras ar bromas. Biguanidai (Baquacil®, Revacil®, Soft Swim® ir kiti) ir skystas sktyvus deguonis yra plačiausiai naudojami, tačiau nuolat rinkoje yra pristatomi vis nauji produktai.

Chloraminai

Norėdami dezinfekuoti baseiną, daugelis baseinų savininkų naudoja chlorą. Kartais chloras gali susijungti su amoniaku ir azoto pagrindo organinėmis medžiagomis (kurios susidaro kaip besimaudančiųjų atliekos) ir suformuoti chloraminus.

Besimaudantys to nežinodami baseinuose palieka azoto. Amoniakas baseinuose yra šalutinis žmogaus prakaito ir šlapimo produktas. Aukštas chloraminų lygis baseino vandenyje gali įtakoti prastą baseino dezinfekavimą, besimaudančiųjų akių ir odos sudirginimus, kvėpavimo sutrikimus bei drumstą vandenį.

Chloro turintys junginiai (CAC) yra lygūs chloraminų lygiui vandenyje. Laisvas chloras (FAC) – tai chloras, kuris nėra suformavęs junginių. Laisvas chloras (FAC) yra efektyvus bakterijų naikinimo įrankis, kuriuo mes pasitikime dezinfekuodami baseinus. Kuomet chloro junginiai (CAC) yra aukštesni nei laisvo chloro (FAC) lygis, baseino vanduo tapa drumstas ir nesaugus plaukioti. Norint, kad vanduo būtų saugus ir skaidrus, laisvo chloro lygis turi būti palaikomas 1.0 – 3.0 mg/l (ppm) vidaus baseinuose ir 3.0 – 5.0 mg/l (ppm) lauko baseinuose, Spa ir kubiluose.

Įdomu yra tai, jog chloraminai yra laikomi efektyviu dezinfekantu ir yra naudojami gerojo vandens valymui. Tačiau, baseino ir Spa vandens dezinfekcijai, chloraminai nėra labai tinkami naudoti, kadangi jų veikimas yra gana lėtas. Be to jų naudojimas gali sukelti įvairias problemas besimaudantiems, tokias kaip nemalonus kvapas, akių ir odos sudirginimas, kvėpavimo sutrikimas bei drumstas vanduo.

Yra du būdai sumažinti chloraminų lygį baseine:

  • Naudojant didelius kiekius chloro, šis būdas dar yra vadinamas superchloravimas. Superchloravimo formulės pagrindas yra padidinti chloraminų milijoninių dalelių lygį vandenyje 10 koeficientu. Pavyzdžiui, jei chloro junginiai (CAC) yra 2.0 mg/l (ppm), tai laisvo chloro (FAC) lygis turėtų būti padidinamas iki 20 mg/l (ppm). Daugiau informacijos apie superchloravimą rasite dalyje Oksidacija.
  • Naudojant bechlorį šoko pagrindo oksiduotoją, tokį kaip aktyvus deguonis, kurio dozavimo norma būtų 200 gramų priemonės 10,000 litrų vandens. Oksidavimas detaliau aptariamas sekančioje dalyje Oksidacija.

Svarbu yra pažymėti tai, jog aukščiau paminėti metodai yra efektyvus tik neorganinių chloraminų naikinime. Tai chloras, susijungęs su amoniaku. Tačiau baseinuose taip pat galima rasti ir organinių chloraminų junginių. Tai chloro molekulės, susijungusios su organiniu azotu. Organiniai chloraminai negali būti sunaikinami didelių chloro dozių pagalba (superchloravimas) ar panaudojant bechlorį šoko pagrindo oksiduotoją. Vandens išleidimas ir praskiedimas yra vieninteliai būdai sumažinti organinių chloraminų kiekį vandenyje.