Kategorijos

Baseino dumbliai ir fosfatai

Dumblių naikinimo ir prevencijos metodai

Dažniausiai sutinkama ir labiausiai erzinanti problema, su kuria susiduria baseinų savininkai, yra dumbliai. Dumbliai yra nemaloni problema, kuri gali stipriai sugadinti plaukiojimo baseine malonumus. Geriausias būdas naikinti dumblių augimą baseinuose, yra vengti tokios baseino aplinkos, kuri skatintų dumblių augimą.

Dumbliai, kurie yra randami baseinuose, gali būti skirstomi:

  • Žalieji – kurie gali laisvai plaukioti vandenyje arba prisitvirtinti prie baseino sienelių
  • Geltonieji (garstyčių spalvos) – pudros pavidalo, kurie tvirtai prisitvirtina prie sienelių, laiptų ir kampų
  • Mėlynieji-žalieji (Cyanobacteria) – dažnai klaidingai laikomi žaliaisiais dumbliais, bet iš tiesų jie yra bakterijos, kurios veši fosfatų pagalba
  • Juodieji – kurie atsiranda kaip nedidelės dumblių dėmės, prisitvirtinančios prie paviršių

Kai kurie dumbliai yra labiau atsparūs cheminėms priemonėms nei kiti. Mes siūlome keletą produktų, kurie yra patvirtinti kaip patikimi ir efektyvūs kovai su dumbliais ir jų prevencijai plaukimo baseinuose.

Dumblių augimą sąlygojantys faktoriai

Dumbliams yra reikalingos žemiau išvardintos sąlygos, kurios skatina jų augimą:

  • Saulės šviesa!
  • Dezinfekavimo priemonių trūkumas – intensyvus naudojimasis baseinais arba organinių nuosėdų perteklius baseinuose sukuria didesnį chloro poreikį. Jei chloro poreikis nėra patenkinamas, ir vandenyje yra per mažai chloro priemonių, tai paskatina dumblių augimą. Labai svarbu yra įsitikinti, kad chloro lygis yra visuomet palaikomas 1.0 ppm – 3.0 ppm lygyje. Azoto amonio perteklius labai greitai sunaudoja chlorą. Chloro lygis turėtų būti rūpestingai stebimas, ypač po intensyvaus naudojimosi baseinu.
  • Šiltas vanduo – populiariausi baseinų dumbliai mėgsta šiltą vandenį. Todėl būtina, jei tik įmanoma, palaikyti žemesnę nei 26,5°C vandens temperatūrą. Dumblių problema ypač sustiprėja pavasarį.
  • Šiurkštūs paviršiai – skylimai ir įtrūkimai skatina dumblių augimą. Reguliarus baseino paviršiaus valymas yra prevencinė priemonė, padedanti išvengti dumblių augimo.
  • Prasta vandens cirkuliacija -dumbliai puikiai gyvuoja stovinčiame vandenyje. Jei baseine yra vietų, kur vanduo beveik nejuda, tose vietose gali pradėti augti dumbliai. Gera, stipri vandens cirkuliacija ir filtravimas gali padėti išvengti dumblių problemos.
  • Anglies dioksidas – dumbliai kvėpuodami naudoja anglies dioksidą ir todėl jiems yra reikalingas CO2, kad išgyventų.
  • Maistinės medžiagos – nitratai ir fosfatai yra, maistas reikalingas dumbliams, kad išgyventų.

Fosfatai

Fosfatai yra biologinė statomoji medžiaga, kuri susiformuoja tuomet, kai fosforo rūgštis susijungia su tam tikrais metalais. Labai svarbu suprasti, jog fosfatai egzistuoja daugeliu skirtingų formų.

Daugelis jų atsiranda iš natūralių šaltinių, tokių kaip upės, ežerai, vandenynai, kalnai. Fosfatai yra apibrėžiami kaip „teršalas” ir pirmiausia jie yra naudojami muiluose, dezinfekavimo priemonėse, šampūnuose ir netgi gazuotuose gėrimuose. Kiti fosfatų šaltiniai yra trąšos, organinės atliekos, tokios kaip lapai ir žievė, kai kurie baseinų chemikalai. Fosfatų tarša ežeruose ir upeliuose atsiranda dažniausiai dėl per stipriai išvystytos pramonės, kuri sąlygoja tai, kad į natūralias vandens sistemas patenka milžiniški kiekiai antrinių produktų atliekų. Didžioji dalis fosfatų, esančių baseinų vandenyje, sudaro junginius, tokius kaip trinatrio fosfatą. Dumbliai negali naudoti šių jungtinių fosfatų kaip maistinių medžiagų, reikalingų jų augimui. Taip yra tol, kol fosfatų junginiai nėra suskaidomi į laisvuosius ortofosfatus, ir tai atlieka oksidacija, hidrolizė ar fermentinis maistinių medžiagų virškinimas, o tada pradeda augti dumbliai.

Fosfatų šalinimo priemonių privalumai

Fosfatų pašalinimas ir tinkamos priežiūros lygis gali labai teigiamai paveikti baseino ar Spa vandens būklę. Pirmiausia šios praktikos pagerins bendrą vandens kokybę. Be to, šios priemonės padės palaikyti fosfatų lygį norimame lygmenyje; aukštas fosfatų lygis gali paveikti dezinfekcijos sistemos veikimą ir neleisti palaikyti tinkamo dezinfekavimo lygio. Yra patvirtinta, jog fosfatų šalintojai saugiai ir efektyviai pašalina aukštą fosfatų lygį iš baseinų vandens.

Dumblių naikinimas

Geriausias būdas naikinti dumblių augimą baseinuose, yra vengti tokios baseino aplinkos, kuri skatintų dumblių augimą. Programa, padedanti išvengti dumblių augimo, yra aprašoma „Reguliari Baseino Priežiūra” skyriuje.

Chloras yra chemikalas, kuris yra dažniausiai naudojamas kovojant su dumbliais. Nors chloro gali pakakti kovojant su kai kuriais dumbliais, tačiau jis gali būti bejėgis prieš dumblių liekanas, kurios kaupiasi filtre ir kur chloras negali veiksmingai su jomis kovoti. Puikus pasirinkimas, papildantis chloro naudojimą, yra algicidai. Tai plataus spektro algicidai/baktericidai, kurie padeda kovoti prieš visus populiariausius baseinų dumblius ir efektyviai kovoja prieš ilgai išliekančias dumblių nuosėdas, kurių pašalinimas padeda išvengti vėlesnių dumblių augimo proveržių. Ocedis JET35 yra efektyvi priemonė, padedanti kovoti prieš žaliuosius, juoduosius ir geltonuosius (garstyčių splalvos) dumblius. Ocedis QT15 arba QT20 yra efektyvi priemonė kovojant prieš žaliuosius ir geltonuosius (garstyčių) dumblius.

Apačioje yra pateikiamas pavyzdys, kaip buvo išspresta dumblių vešėjimo problema ir išvalytas baseino vanduo per 48 val., 40 m³ talpos baseine:

  1. Nuvalytos sienelės ir išsiurbtas baseino dugnas.
  2. Atliktas baseino vandens oksidavimas, naudojant aktyvų deguonį 200 g/10,000 litrų vandens.
    Svarbu! Padvigubinti oksiduotojo kiekį jei baseino vanduo buvo pažaliavęs ilgiau nei vieną savaitę arba naudoti greitai tirpstantį chlorą granulėmis.
  3. Įpilta 150 ml algicido Jet35 10,000 litrų vandens, kad būtų sunaikinti dumbliai.
  4. Įpilta 200 ml flokulianto 10,000 litrų vandens.
  5. Leista filtravimui veikti 24 val.
  6. Po 24 val. išvalytas skimerio krepšelį ir praplautas filtras.
  7. Baseino vanduo išvalytas ir yra skaidrus, įdėta 1 tabletė OvyTwin 5in1

Dėmesio: Jei būtina, pakartotinai įpilkite algicido Jet35, norėdami pasiekti, kad fosfatų lygis vandenyje būtų žemesnis nei 200 ppb. Po savaitės atlikite reguliarią baseino priežiūrą, laikydamiesi tolimesnių vandens priežiūros ir dezinfekcijos instrukcijų.